To představuje více než 30 tisíc tun plastů, 7,5 tisíce tun mědi, 500 tun niklu, zinku a stříbra. K tomu navíc ještě stovky tun cíno-olověných pájek a dalších kovů včetně chromu, kobaltu a rtuti.
Recyklaci mobilů i další telekomunikační a IT techniky zastřešuje v České republice systém REMA. Na jejich samotném rozebírání pak u nás vydělává více než jedenáct firem.
Co to je REMA system
Jeho založení loni iniciovali velcí výrobci a dovozci informačních a telekomunikačních technologií. "Recyklované mobilní telefony tvoří v oblasti IT a telekomunikací asi tři procenta," řekla Lenka Drápalová z REMA systému. Ten se stará o sběr, třídění a recyklaci odpadů elektronických zařízení a funguje jako neziskově hospodařící akciová společnost.
Kudy vedou cesty mrtvých mobilů? Video, 6,3 MB... |
V rámci REMA systému spolupracují výrobci i operátoři. "Telefony recyklujeme pro T-Mobile, Eurotel i pro Vodafone," dodala Drápalová.
Všichni tři místní operátoři vybírají bezplatně staré telefony na svých značkových prodejnách. Stejně tak jsou povinnováni i výrobci a prodejci telefonů.
Od poloviny srpna loňského roku, kdy začal celý systém fungovat, zatím svezl REMA systém od T-Mobile a Eurotelu přibližně 200 kilogramů mobilních telefonů a nabíječek.
"V roce 2005 se vrátilo k nám na značkové prodejny přes 2 500 baterií a přes 400 mobilních telefonů," říká Zdeněk Maršál z T-Mobile.
"Naši zákazníci o recyklaci moc velký zájem nemají. Telefony si předávají spíš v rámci rodiny," říká Zuzana Doležalová z Vodafone.
"Zákazníkům nabízíme možnost navrácení mobilních telefonů k ekologické recyklaci na základě zákona o elektronickém odpadu. Od začátku roku toho využilo několik stovek zákazníků," k tomu dodává i Pavel Kaidl z Eurotelu.
Kudy jdou mobily na věčnost
Telefony jsou nakládány na sběrných místech a odváženy firmám, které je rozloží na ekologicky likvidovatelné odpady. Mobily recykluje v České republice více než deset firem. Největší z nich, firma Safina, sídlí v Jesenici u Prahy.
"Recyklace mobilu je levnější než rozbor kancelářského ořezávátka." |
Největším problémem při likvidaci telefonů bývají baterie. "Staré baterie se v našich recyklačních koších objevují nejčastěji," dodává Zuzana Doležalová.
Direktivy Evropské unie nařizují firmám, aby jejich výrobky od července letošního roku neobsahovaly nebezpečné látky jako je olovo, rtuť či kadmium. Na druhé straně ani v současnosti používané zdroje energie v podobě lithiových akumulátorů nepředstavují ekologicky šetrné řešení. - více zde
Co všechno najdete v mobilu?
V ceně každého výrobku jsou již zahrnuty náklady na recyklaci. "V případě mobilních telefonů jde v rámci REMA systému o jednu korunu a dvacet haléřů," dodává Drápalová. Cena záleží na složení zařízení a složitosti jejího rozebírání. Recyklace mobilního telefonu tak vyjde levnější než u stolního ořezávátka na tužky. Z telefonu získají recyklátoři plno kovů a plastů, které se dají znovu použít.
Podíl materiálů v mobilním telefonu. Zdroj: Fraunhofer IZM
Staré mobily začínají být hrozbou
Problém vysloužilých telefonů trápí všechny země, ve kterých není pojem ekologie jen prázdným pojmem. Starých mobilů totiž přibývá. Pro názornost můžeme použít čísla z Velké Británie.
Svého mobilu se tam ročně zbaví v průměru každý čtvrtý Brit, což znamená nepředstavitelných 15 milionů mobilů. V celosvětovém měřítku se může jednat o horu telefonů vážící 60 000 tun, což představuje nebezpečnou ekologickou zátěž. - více zde
Rakousko vyzkoušelo akci, ve které se po celé zemi sbíraly nepoužívané mobily. Většina z odevzdaných byla plně funkční a putovala do zemí třetího světa. Dělat z rozvojových zemí skládku starých telefonů ale není systémové řešení. - více zde
500.000.000 mobilů ročně???
(Pepa P, 11. 9. 2008 14:20)