Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moderní look, znamenitý zvuk - Sony Ericsson W810i

SE W810i

 

Autor: Mobil.cz


19.05.2006 - Černý Walkman W810i patří k nejlepším telefonům na trhu a je prvním hudebním telefonem výrobce s podporou datových sítí EDGE. Krémově béžovou barvu předchůdce nahradil temně černou a nepříliš elegantní křivky dotáhl k dokonalosti.

Sony Ericsson svým prvním hudebním telefonem W800i udělal doslova díru do světa. Dokázal dostatečně včas zachytit nový trend a z tohoto úspěšného kroku těží dodnes.

Krémová barva s leskle oranžovými doplňky a nepříliš vyvážený design ale nevyhovuje každému. Navíc se vývojáři v Sony Ericssonu opět nepřiklonili k datové technologii EDGE, po které již v té době volala masa uživatelů i odborníků.

Na začátku letošního roku však udělala švédsko-japonská společnost zásadní krok a ukázala svým zákazníkům, že jejich potřeby jí nejsou lhostejné. Světlo světa spatřil nový model W810i, který kromě velmi líbivého designu nabídne právě podporu EDGE.

Sony Ericsson W800i Sony Ericsson W810i Sony Ericsson W550i Sony Ericsson W900i
Walkman telefony Sony Ericsson W800i, W810i, W550i a W900i

Vzhled - černá mu sluší

Novinka bude nabízena zároveň se stávajícím modelem W800i, ke kterému má nabídnout pouhou alternativu. Vzhled nového telefonu je přitom oproti staršímu bráškovi mnohem vyváženější a kombinace matně černé barvy s metalickými oranžovými doplňky se skutečně povedla. Rozměry telefonu jsou 100 × 46 × 20 mm a váha 99 gramů.

  

Čelní straně již tradičně dominuje kvalitní displej, který se může pochlubit rozlišením 176 × 220 obrazových bodů a podporou 262 tisíc barev. Na slunci je při plném jasu velmi dobře čitelný, jde o aktivní TFT technologii. Díky lesklému černému ohraničení vypadá opticky větší a lépe tak dotváří celkový vzhled telefonu. Tato plocha je ale velmi náchylná na nečistoty.

  

Levý bok přístroje se chlubí logem Walkman, klávesou pro rychlé spuštění hudební aplikace a především slotem ukrývající přibalenou Memory Stick PRO Duo paměťovou kartu s kapacitou 512 MB. Jeho záslepka z tvrdé pryže ne neotevírá nejlépe, pochvalu však zaslouží za pevné přichycení k tělu telefonu.

  

Vespod se umístil systémový konektor, otvor ukrývající mikrofon a pravý dolní růžek poslouží k přichycení šňůrky na krk. Na vršku telefonu najdete okénko infraportu a hlavní vypínač. Přesně uprostřed je malá prohlubeň, která poslouží při použití vybraného příslušenství.

  

I s modelem W810i se fotí na šířku a klávesu pro vyvolání fotoaparátu sloužící zároveň i jako spoušť tak najdete na pravém boku. Vývojáři si vyhráli i s jejím podsvícením, za což je chválíme. O kousek dále je kolébková klávesa sloužící k úpravě hlasitosti nebo ovládání zoomu při fotografování.

  

Zadní část telefonu je velmi zajímavá díky několika designovým prvkům, jimiž jsou optika fotoaparátu, tři kruhové otvory ukrývající hlasitý reproduktor doplněné o leskle oranžovou záslepkou konektoru pro externí anténu, integrovaný blesk a loga výrobce. Zásadní změnu s sebou přináší model W810i chybějící ochranou fotoaparátu, za což si vysloužil velké mínus v závěrečném hodnocení.

Kryt baterie opět tvoří jen zanedbatelnou část zadní strany přístroje a lze až příliš lehce odsunout. Jinak je ale konstrukce telefonu výborná. Baterie je typu Li-Pol a telefon udrží při životě více než 14 dní pohotovosti či 480 minut hovoru. Při častém přehrávání hudby se ale smiřte s výdrží mnohem menší.

Ovládání a klávesnice - animace kam se podíváte

Pokud jsme u minulých modelů psali, že nabídka je až přehnaně animovaná, u novinky to platí dvojnásob. Mohou za to nová témata, která jsou sice efektní, avšak tak trochu zbytečná. U jednoho z nich dokonce telefon při pohybu v nabídce dává odezvu pomocí krátké vibrace. Výrobci už asi neví, jak nejlépe zkrátit výdrž telefonu.

  

Alfanumerická část klávesnice se skutečně povedla. Jednotlivé klávesy jsou dostatečně hmatově odlišitelné a jejich povrch i odezva ideální. S překlepy jsme neměli problém ani po prvotním uchopení přístroje.

Funkční blok klávesnice doznal oproti sourozenci výrazných změn. Je tvořen třemi kruhovými prvky, kterým dominuje navigační klávesa. Ta používá pět směrů, přičemž každý z nich má přiřazenu funkci přehrávače či v pohotovostním stavu může odkazovat na zvolené aplikace. Potvrzovací střed evokuje joystick a často se tak palci podvědomě zachce kroutit s ním do všech stran.

  

Navigační klávesu obklopuje z obou stran kolébková kruhová klávesa, do níž se zakusuje tlačítko pro rychlé spuštění vybraných funkcí. Levým shlukem spustíte hudební aplikaci či vrátíte se v nabídce o úroveň výše, pravým mažete soubory či znaky a vyvoláváte rychlou nabídku známou ze starších modelů výrobce. Oproti našim původním obavám se ovládají veškeré klávesy velmi pohodlně.

Hudba - stále stejná písnička

Hudební aplikace je zcela stejná jako u všech ostatních hudebních modelů výrobce.  Spustit ji můžete klávesou ve funkčním bloku nebo přímo z nabídky telefonu. Samotný přehrávač je povedený, i když stejný jako u modelu W800i - ukrývá v sobě grafický ekvalizér, lze vytvářet playlisty a můžete nastavit náhodné přehrávání i opakování skladeb. Porozumí si i s ID3 tagy a krom skladeb MP3 přehraje i soubory ve formátu AAC a AAC+. - více zde

  

K telefonu dostanete vzhledem ke své konstrukci a velikosti nadprůměrně kvalitní sluchátka, která se ale pro uspokojivou barevnost podání neobejdou bez zapnuté funkce Mega Bass. Navíc dají zabrat i Eustachově trubici, jelikož zvukovod hermeticky uzavřou gumovou membránou a bez občasného polknutí se neobejdete. Díky přiložené redukci na 3,5 mm Jack konektor ale není problém zvolit alternativní sluchátka.

  

Až s referenčními Koss Porta Pro jsme mohli objektivně hodnotit kvalitu výstupu. V takovém případě udělala zapnutá funkce Mega Bass zvuk naopak neposlouchatelným, přehnaně hutným a přebuzeným. V případě neutrálního nastavení ekvalizéru se ale můžete kochat skutečnou kvalitou výstupu. Stačí nepatrná úprava nízkých frekvencí a spokojen bude i rozený audiofil.

  

Hudby si užijete i pomocí vestavěného rádia, které nabídne uložení až dvaceti stanic. Ukládat přitom můžete ručně nebo pomocí automatické volby, která byla na pražském Smíchově úspěšná v celých 19 případech. Rádio podporuje i RDS informace včetně funkce AF, jež zvolí alternativní frekvenci v případě, že na ni poslouchaná stanice vysílá a její signál je silnější.

Telefonování - zmeškaný hovor neuvidíte

Sony Ericsson W810i je čtyřpásmový GSM telefon, podpory sítí třetí generace se bohužel nedočkal. Ve svých útrobách dokáže spravovat tisíc kontaktů, přičemž ke každému z nich lze přidat nespočet detailů včetně data narozenin. To lze rovnou předat i kalendáři, uspořádání všech údajů u kontaktu je řešeno přehlednými záložkami.

  

Levé kontextové klávese je opět přiřazen přehledný výpis hovorů a stejně jako jiné modely výrobce trpí i tento černoušek nemožností jednoduché kontroly zmeškaných událostí. Displej totiž po přibližně půl minutě zcela pohasne a pro kontrolu je nutné telefon manuálně donutit k zobrazení požadovaných údajů. Další mínus do závěrečného hodnocení.

  

V nabídce naleznete i vyzváněcí profily s možností filtrování příchozích hovorů. Telefon si logicky poradí i s MP3/AAC vyzváněním a díky reproduktoru umístěnému na zadní straně přístroje umí zvonit či hrát i velmi hlasitě. Hlasitost reproduktoru pro hovory by mohla být naopak vyšší, jelikož v hlučném prostředí se s telefonem komunikuje obtížněji.

Zprávy - ideální pro psáče

Díky skvělé klávesnici se s telefonem píše velice příjemně a nebýt nepatrného zpoždění při psaní znaků, nebudeme mít sebemenší výtku. Slovník T9 u této značky vždy chválíme, dokáže nabízet slova a umí eliminovat diakritiku. Shodný editor se používá pro SMS a MMS zprávy, viditelně zobrazuje všechny podstatné údaje.

  

Emailový klient je na poměry klasických telefonů velice vydařený. Dokáže kontrolovat nastavenou schránku v zadaných intervalech, umožňuje práci s přílohami a většinu z nich také umí otevřít. Pokud ne, nabídne alespoň uložení do paměti telefonu, která má velikost 20 MB. Stahovat můžete rovnou celé zprávy, případně jen hlavičky.

Ogranizace a data - konečně Mass Storage

Telefon připojíte k počítači pomocí bezdrátové technologie Bluetooth, infraportem, či přiloženým USB kabelem. Oproti ostatním hudebním telefonům výrobce se konečně můžete těšit i na podporu Mass Sotrage, která bez jakéhokoli doplňkového softwaru během chvíle zpřístupní paměťovou kartu. Nahrání skladeb je tak otázkou pár chvil.

  

V datových technologiích konečně najdeme i podporu sítí EDGE, které se výrobce dlouho bránil. Krom ní lze samozřejmě v nepokrytých oblastech využít i starší GPRS, obě technologie pak v nejvyšší konfiguraci 10. Vítanou drobností je javová RSS čtečka, zklamáním je opět internetový prohlížeč. Jeho použití většinou končí pouze chybovou hláškou.

  

Z organizačních funkcí nesmí chybět aplikace pro uložení tajných kódů, konvertor jednotek a časově neomezený hlasový záznamník. Kalendář již klasicky nabídne měsíční, týdenní i denní pohled a o opakovaných událostech se mu stále jen zdá. Budíky jsou k dispozici dva, jeden opakovaný a druhý jednoduchý. Budit vás může libovolnou melodií včetně MP3 skladeb.

  

Velmi praktický je připravený správce souborů, který oproti předchozím modelům umí pomocí záložek zobrazit všechny soubory naráz či rozdělit obsah telefonu dle interní paměti a paměťové karty. Umožňuje veškeré běžné operace se soubory jako je kopírování, přesouvání či mazání, složky ale vytvářet stále neumí. Přímo v telefonu můžete i naformátovat paměťovou kartu.

Zábava - dvě mega s autofocusem

Kromě hudby nabídne model W810i dvoumegapixelový fotoaparát s automatickým zaostřováním. Ve výsledku tak dostanete velmi povedené fotografie s maximálním rozlišením 1632 × 1224 obrazových bodů.

 

Pokud si potrpíte na manuální nastavení, nabídne vám novinka volbu rozlišení, barevného tónu či vyvážení bílé. Z rozšířených funkcí můžete využít tvorbu panoramatu, sekvenční focení, režim makro či samospoušť. Nechybí ani noční režim a možnost využití přídavného LED osvětlení.

  
Scenérie města

  
Ukázka makro režimu za tmy a při umělém osvětlení

S telefonem můžete pořizovat i video v maximálním rozlišení 176 × 144 obrazových bodů, které nabídne stejné možnosti nastavení a přidává kvalitativní omezení pro použití v multimediálních zprávách. V obou případech lze zvolit i cílovou paměť pro uložení pořízených dynamických či statických snímků.

  

Kopec zábavy si užijete i u aplikací pro úpravu videa (videoDJ), fotografií (PhotoDJ) a skladatele melodií (MusicDJ). Telefon nabídne v základu i dvě javové hry, další lze dohrát pomocí podpory Javy MIDP 2.0. Jako drobnost pak působí ovládání počítače přes Bluetooth, které známe již z mnoha předchozích modelů počínaje UMTS tatrankou K600i.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • Povedený design
  • Výborné zpracování
  • Hudební funkce
  • EDGE
  • 2mpix fotoaparát
Proč ho nekoupit?
  • Chybějící krytka fotoaparátu
  • Nemožnost kontroly zmeškaných událostí
  • Příliš volný kryt baterie
Kdy?
 květen
Za kolik?
 cca 12 000 Kč
Sony Ericsson W810i není novinka v pravém slova smyslu a takto na něj musíme hledět. Jeho úkolem je oslovit nejen koncové zákazníky, ale i operátory poskytující datovou síť EDGE, pro které je mnohem zajímavějším produktem než starší sourozenec, W800i. Dle prvních reakcí odborné veřejnosti i běžných uživatelů se navíc novinka líbí mnohem více, než starší krémově-oranžové provedení.

Stěžejní inovace modelu tak spočívá jen ve svěžejším designu a podpoře u nás rozšířené datové technologie EDGE. Po svých předchůdcích však kromě kladných vlastností zdědil i nepříliš chvályhodné funkce a přidává nepříjemnou vlastnost v chybějící krytce fotoaparátu. Za velkou nevýhodu považujeme také ztíženou kontrolu zmeškaných událostí. Ve výsledku se ale stále jedná o výborně vybavený mobilní telefon, který poslouží i jako plnohodnotný MP3 přehrávač.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zmeškané hovory

(Aphi, 31. 12. 2007 15:54)

Ohledně těch zmeškaných hovorů, pochopila jsem to správně,že pouze nezůstanou zobrazeny na displeji,ale ve výpisu zmeškaných hovorů budou?
Děkuji za odpověď

Melodie SMS

(Aphi, 31. 12. 2007 15:51)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se na tomto telefonu dá změnit melodie příchozí SMS.Děkuji za odpověď :-)

zdarec

(Macek klacek, 15. 12. 2007 13:25)

je to strasne dlouhy a nevidrzel sem to cist cele lepsi by bylo kdyby ste to skratili!!!!

...

(w.o.o.x, 16. 7. 2007 16:42)

tos zkopíroval z Idnes.cz že? :D :)