HDTV mánie se dostává do obrátek a kde kdo ji podporuje. Je však skutečně HDTV tak skvělé? A dokáže nahradit běžnou současnou televizi ve formátu PAL? Na výstavě IFA nakladatelství Heise nastavilo této technologii nepříjemné srovnání. Dokonce i fundovaní experti hodnotí starý PAL lépe.
Přímé porovnání kvalit obou technologií na příkladu animovaného filmu
Jako malý protipól současné mánie kolem HDTV uspořádalo nakladatelství Heise Verlag na německé výstavě IFA srovnání starého televizního vysílání ve formátu PAL s novým formátem HDTV. Kdokoliv si může vyzkoušet rozdíl - a nechat se otestovat, zda rozliší starý a nový systém. Srovnání je děláno na základě současných displejů, takže je možné naprosto reálně ověřit, zda skutečně HDTV nabízí tak rozdílný vizuální zážitek oproti PAL...
Jako testovací vzorek zvolilo Heise open source film Elephants Dream. Tento čistě digitálně produkovaný film je k dispozici jak ve formátu PAL (720 x 576 bodů), tak v HDTV (1920 x 1080 bodů). Obě verze byly renderovány na finální rozlišení, takže obraz vždy obsahuje tolik detailů a tolik ostrosti jako zamýšleli tvůrci filmu. To je jeden ze základních předpokladů objektivní možnosti srovnání, nezřídka i u hollywoodských filmů je použit jeden a ten samý identický zdroj, který je pak použit pro obě verze - ačkoliv mají rozdílné rozlišení (zpravidla tak dochází k výrazné ztrátě kvality již zde).
Obě verze téhož filmu pak Heise promítá vždy na dvou identických zařízeních. Aby byla postihnuta co největší šíře současné nabídky, jsou zde hned tři páry: 2x LCD displej s rozlišením 1366 x 768 bodů (tedy v dostupné verzi "HD ready"), 2x plasmové displeje s identickým rozlišením a jakožto současná špička dva displeje s rozlišením 1920 x 1080 bodů (tedy provedení "TrueHD").
Oba exempláře visí vždy nad sebou, jeden promítá PAL verzi, druhý HD verzi. Probíhá to přes rozhraní HDMI a rozdělovač, oba počítače jsou přes speciálně vyvinutý software synchronizovány takřka na smímek přesně. Úkol pro návštěvníka spočívá v uhodnutí, který displej promítá který zdroj signálu - zda PAL či HDTV provedení.
Nutno říci, že ačkoliv to zní triviálně, podle ohlasů výsledek zdaleka jednoznačný není. Záludnost spočívá u nižšího rozlišení 1366 x 768 bodů v nutnosti přepočítat rozlišení na nižší pro formát HDTV a naopak na vyšší rozlišení pro PAL. Tím se velmi znesnadňuje rozhodnutí, který obraz je čistější - daleko více zde rozhodují schopnosti displeje přepočítávat a škálovat obraz nežli samotný zdroj. V některých scénách pak mohou vyhlazené hrany PAL vypadat daleko lépe než na nižší rozlišení přepočítaný zdroj HDTV s původním rozlišením 1920 x 1080 bodů.
Dokonce údajně i u plnohodnotných displejů FullHD lze rozdíly poznat až při podrobném sledování detailních scén, především ostrých hran a případných artefaktů. Při běžném pohledu pak i trénovaný pozorovatel nebyl schopen určit zdroj bezchybně.
Cílem však dle Heise není ukázat, že technologie HDTV je zcela k ničemu - daleko více je zde poukazováno na to, že kvalitní analogový zdroj PAL může dosahovat podobného dojmu jako plnohodnotné HDTV. Současně je nutné poznamenat, že k podobně kvalitnímu zdroji signálu PAL nemá vždy přístup každý - kvalita signálu z domovního rozdělovače či z kabelového připojení velmi pravděpodobně těchto kvalit zdaleka nedosahuje...