Telefon bohužel potkalo téměř roční zpoždění. Výrobce ladil software mnohem déle než se předpokládalo, a tak Nokia N91 ztratila mnoho ze svého kouzla.
Pevný disk pomalu překonávají flashové paměti, ačkoliv stále vyjdou o poznání dráž. Kovové kryty či pokročilé hudební funkce už také nepůsobí takový rozruch. Wi-Fi ve finále využije stejně jen hrstka uživatelů, protože dokáže rychle vydrancovat baterii.
Vzhled - těžítko za cenu Favorita
Přesto máme před sebou velmi kvalitně vybavený telefon, u jehož konstrukce si pamětník nostalgicky povzdechne na linie Nokie 7110. Výsuvný kryt však oproti ní pojal i klávesy pro ovládání hudebního přehrávače a namísto měnící se zelené barvy sází nová Nokia na kvalitně vyhlížející kovový odstín v kombinaci s chromovanými prvky.
Rozměry 113 × 55 × 22 milimetrů lze ve 21. století pochopit skutečně jen velmi obtížně. O to více, když v kapse pocítíte celých 164 gramů váhy. Mohou za ně zčásti kovové kryty a zčásti samotná výbava přístroje.
Telefon atakující hranici dvaceti tisíc korun by si však neměl dovolit jakékoli konstrukční nedostatky. Na tomto poli nás novinka silně zklamala. Výsuvný kryt se nehezky viklá, při jeho vysunutí jsou zezadu neesteticky vidět kontaktní drážky a v zavřeném stavu jeho okraje nelícují se zbytkem přístroje. Kryt baterie má navíc citelnou vůli a jeho sejmutí nepatří mezi nejjednodušší záležitosti.
Novinka je směrem ke svému vršku rozšířena. Díky tomu se velmi dobře drží v ruce. Vespod se namísto běžného pop-portu probojovala jen zdířka pro nabíječku a jako hlavní datový konektor je použit standardní miniUSB. Najdeme jej na levém boku společně s kolébkovou klávesou pro úpravu hlasitosti. Ta sousedí s mřížkou hlasitého reproduktoru, jehož kvalita je na dnešní poměry už jen průměrná.
Na protější straně naleznete špatně ovladatelný zámek krytu baterie a neprakticky umístěnou klávesu pro vstup do menu. Horní strana pak skrývá hlavní vypínač telefonu a dva nestandardní prvky v podobě 3,5 mm Jack konektoru a hardwarového zámku klávesnice. Ač tento nápad vítáme, mnohokrát jsme se přistihli u odemykání telefonu pouhým jemným poodsunutím krytu klávesnice. Zadní část ukrývá jen ničím nechráněnou optiku fotoaparátu.
Displej a ovládání - cikánské "gé"
Co naplat, že si koupíte chytrý telefon, když jej rozšíříte jen o hrstku aplikací. Nokia N91 totiž stejně jako příbuzný model 3250 používá nejnovější Symbian 9.1, který ztrácí zpětnou aplikační kompatibilitu. Pokud již chytrý telefon platformy S60 vlastníte a zakoupili jste některou aplikaci, za novou verzi navíc zaplatíte opět. Tedy jen v případě, že máte štěstí a program vůbec existuje.
Již u zmiňovaného modelu 3250 jsme si hlasitě povzdechli i nad kvalitou zobrazení. S novou verzí uživatelského rozhraní přišlo zmenšení ikon a fontu, což ve spojení s dnes již chabým rozlišením displeje (176 × 208 obrazových bodů) má za výsledek kostrbatost grafiky. Displej je přitom velmi kvalitní, používá aktivní technologii TFT, má dostatečný jas a umí zobrazit na 262 tisíce barev. Již dnes se ovšem prodávají Nokie, které jej svou kvalitou strčí do kapsy - další důkaz, že N91 tu měla být o poznání dřív.
Na ovládání se naštěstí nic zásadního nemění. K pohybu v nabídce je použit pětisměrný joystick. Ten je přesný a ovládá se velmi příjemně. Kolem něj naleznete dvě kontextové klávesy a tradiční tlačítka pro ovládání hovoru. Jejich usazení je volnější, kritiku si ale přímo nezaslouží. Červeným telefonem se kromě návratu do pohotovostního režimu zavírají i všechny spuštěné aplikace.
Nesmyslně umístěná klávesa pro vstup do hlavní nabídky vyvolává rozporuplné reakce. Praváci si příliš nestěžují, jelikož palec stačí naučit jednoduchý, i když zcela zbytečný grif. Leváci mají ovládání již o poznání horší. V redakci jsme se shodli na přirovnání takového hmatu k cikánskému "gé" na kytaře. Speciální prstoklad musíte u tohoto modelu používat mnohem častěji.
Po odsunutí chatrně vyhlížejícího krytu objevíte nepříliš rozměrnou klávesnici. Píše se na ni překvapivě dobře, klávesy lze jednoduše nahmatat a mají perfektní zdvih. Kritiku si ale zaslouží dvě svisle uložené klávesy - korekční tlačítko C a speciální klávesu úprav (tužtičku) lze pohodlně ovládat snad jen křehkou dámskou rukou.
Vadí nám i nedokonalé slícování klávesnicového bloku s okolím, což má za důsledek prosvítání sytě modrého podsvícení i tam, kde nemá co pohledávat. Pochvalu však zaslouží osvícení joysticku a shluk kláves na krytu klávesnice sloužící k ovládání hudebního přehrávače. Kromě běžných funkcí je doplněn o speciální klávesu sloužící ke vstupu či návratu z aplikace pro přehrávání hudby. Tyto tlačítka mají navíc skutečně komfortní rozměry
Hudba - čtyři giga na plotně
V recenzi Nokie 3250 jsme nad hudebním přehrávačem kleli a tiše doufali, že model N91 přinese mnohem sofistikovanější řešení. A tak se stalo. Hudební přehrávač je mnohem propracovanější. Nabídne osmipásmový ekvalizér, umí zobrazit fotografie alba a dokonale pracuje s ID3 tagy. Po nahrání si automaticky roztřídí skladby podle interpretů, alb či žánrů a poradí si i s playlisty, jejichž tvorba je maximálně zjednodušena. Navíc umí vytvářet seznamy skladeb i automaticky.
Přehrávání můžete ovládat klávesami na výsuvném krytu klávesnice, přičemž i při procházení hlavní nabídkou máte přehled, jaká skladba následuje. Při přeskakování mezi písničkami automaticky vyskakuje kontextové okénko s názvem následujícího či předchozího songu. V pohotovostním režimu tyto informace vidíte neustále. K ovládání lze použít i dálkové ovládání na sluchátkovém kabelu. Kromě MP3 skladeb vás tahle Nokia potěší i rádiem.
Do telefonu dostanete hudbu pomocí standardního módu, kdy přístroj komunikuje přes program PC Suite, speciálním módem Přehrávač médií umožňující komunikaci s programem určeným ryze pro přenos hudby nebo standardním Mass Storage. V tomto případě je ale telefon v režimu offline. O velkorysé úložiště se stará čtyřgigový disk od výrobce Hitachi. Jeho jediná plotna se točí rychlostí 3600 rpm a v testu dosahoval přenosové rychlosti 0,94 MB/s a přístupové doby v průměru 15,8 ms.
Kvalita zvukového výstupu byla před uvedením telefonu věrným důvodem k sázkám. Kdo by si vsadil proti novince, byl by nemile překvapen. Vyšší kvalitu zvuku jsme u telefonu ještě neslyšeli. Standardní sluchátka nehrají špatně, hudební nadšenec sáhne ale po jiném řešení. S referenčními Koss Porta Pro jsme po drobném nastavení byli ze zvuku uneseni a pochlebování se Nokia N91 dočkala i u rozmazlených muzikantských uší. Mít je ale novinka, za nepříjemné lupání při každé změně režimu či hlasitosti jí za ně vytaháme.
Nepochopitelný krok ale udělala Nokia u baterie. Netřeba snad zdůrazňovat, že hudba udělá s energií své. Ve spojení s nemožností úplného vypnutí Wi-Fi modulu (viz. níže) si lze jednoduše spočítat, kolik Li-Ion článek s kapacitou 900 (!) mAh vydrží. K hodnotám 190 hodin pohotovostní doby či čtyř hodin hovoru se ani zdaleka neblíží a Nokia N91 byla schopna vypovědět službu i během pár hodin.
Telefonování a zprávy - vše při starém
Novinka umí pracovat ve třech GSM pásmech, navíc pak přihazuje i podporou UMTS. Kvůli chybějícímu fotoaparátu na čelní straně ale na videohovory zapomeňte. Vícepoložkovému seznamu není co vytknout. Jeho synchronizace s počítačem je bezproblémová, MP3 vyzvánění, profily či hlasové ovládání a vytáčení samozřejmě nechybí. Jedinou novinkou je možnost předčítání jména volajícího strojovým hlasem v případě příchozího hovoru. Jako drobnost působí podpora Push to Talk.
Z pohledu textové a multimediální komunikace se stále můžete spolehnout na SMS, EMS, MMS i velmi dobrého e-mailového klienta. Editor ani mentalita práce se zprávami se oproti předchozím verzím nezměnila, stále tak můžete ukládat bezpočet zpráv, posílat velmi dlouhé textovky či vytvářet vlastní složky pro archiv. Prediktivní slovník T9 píše stále s diakritikou a zkracuje tak zprávy, lze ho ale v nabídce nastálo vypnout. E-mail si poradí s protokoly SMTP, POP3 i IMAP4 a dokáže schránky kontrolovat v zadaném intervalu.
Organizace a data - (bez)drátem do oka
Organizační funkce vezmeme krátce. Kalendáři tradičně nic vytýkat nebudeme, poznámky slouží jak mají, kalkulačka nezná prioritu operátorů a konvertor funguje bez sebemenších problémů. Zjistit můžete i čas v nejznámějších destinacích světa. Ani nový Symbian ale nedonutil hlasové poznámky nahrát více než jednu minutu záznamu a dokonce i budík je stále jen jednoduchý.
Nokia v posledních modelech upouští od internetového prohlížeče Opera. Firemní řešení ale nepatří mezi nejlepší, pro nenáročné uživatele ale bude plně dostačovat. V Nokii N91 však naleznete kromě standardního prohlížeče ještě jeden, velmi podobný. I po dlouhém zkoumání nedokážeme ani sami sobě odpovědět, k čemu zde je. Co je však nejdůležitější je fakt, že používá kurzor. Komfort prohlížení je tak na zcela jiné úrovni.
K počítači přístroj připojíte přiloženým USB kabelem nebo bezdrátovou technologií Bluetooth. Datová komunikace může probíhat díky podpoře služeb GPRS/EDGE, obě jsou pak v nejvyšší třídě 10. Spolehnout se můžete i na UMTS a technologii Wi-Fi, která je dalším největším lákadlem novinky.
Je neustále aktivní, v nabídce jsme nenalezli možnost jeho vypnutí. Přístupové body vyhledá bez problému, k ani jednomu z nich se nám ale nepodařilo připojit. Ač přístroj danou sít slyší, v případě žádosti o připojení většinou nahlásí, že je síť nedostupná. Takto se choval u drtivé většiny Hot-spotů, v ostatních případech se nebyl schopen k síti připojit. Přisuzujeme to špatnému firmwaru a důsledně voláme po napravení. Co jste páni vývojáři ten rok dělali?
Zábava - foto, video, rádio...
Hudební předpoklady telefonu podtrhuje i již zmiňované integrované rádio, které je připraveno i pro příjem dodatečných informací datovou cestou. Tuto funkci dávající rádiu přívlastek Visual ale v našich končinách nenajdete. Pro poslech musíte mít připojeny sluchátka, jelikož slouží jako anténa. Uložit lze až dvacet stanic a hledání je velmi jednoduché, citlivost překvapivě dobrá.
Integrovaný fotoaparát se může pochlubit rozlišením dva megapixely. Maximální velikost fotografií je tak 1600 × 1200 bodů, nastavit lze i nižší. Velkou novinkou je až dvacetinásobný plynulý digitální zoom. Výsledkem není výřez, ale obraz v plném rozlišení dopočítaný z výřezu. Kvalita takového snímku je ale na pováženou. Před samotným focením lze nastavit vyvážení bílé či barevný tón, využít můžete i režimu šero, sekvenčního snímání či samospouště.
Kvalita videa sahá na rozlišení 352 × 288 obrazových bodů. Díky velkorysé paměti můžete s telefonem natočit třeba celovečerní film. A pokud vás to omrzí, pobavte se s aplikací Life blog umožňující sdílení každodenních zážitků na internetu. Hry si budete muset případně dohrát, v telefonu žádné připraveny nejsou. Lze tak učinit pomocí Javy 2.0 nebo samotného rozhraní Symbianu.
Suma sumárum
Proč ho koupit? |
|
Proč ho nekoupit? |
|
Kdy? |
květen 2006 |
Za kolik? |
19 000 Kč včetně DPH |