Jdi na obsah Jdi na menu
 


Test: DJ pultík pro každého

LayDee Jane při mixování

Autor: Technet.cz


14.08.2006 - Asi každý někdy zatoužil být DJem. Rozjet pořádnou party, pouštět muziku, bavit lidi. Nyní se na trhu objevilo cenově dostupné zařízení, které ve spojení s notebookem zastane skoro celou DJ výbavu. Co na něj říká světoznámá DJka LayDee Jane? Uvnitř 40 minutový mix k poslechu.

V nabídce společnosti Alzasoft jsme našli zařízení Hercules DJ Console MK2. Deklarované funkce a schopnosti versus nečekaně nízká cena nás přiměla k tomu, abychom ho podrobili důkladnému testu.

Jelikož v redakci všichni DJingu rozumíme jak orangutan jaderné fůzi, požádali jsme o praktické zhodnocení zkušenou DJku LayDee Jane a jejího bývalého managera DJe De Lukse. Díky šťastné náhodě jsme se strefili mezi dvě hudební akce ve Švýcarsku, na kterých LayDee Jane hrála a tak se nám mohla celý den věnovat.

Zkušební mix, který LayDee Jane na pultíku DJ Console MK2 vytvořila exkluzivně pro čtenáře Technet.cz, si můžete poslechnout zde.  V setu jsou použity samply a efekty, které jsou výrobcem přednastaveny, takže výsledný mix není pro LayDee Jane zrovna typický, ale reálně demonstruje možnosti DJ Console MK2.

O co vlastně jde?

DJ Console sdružuje míchací jogy, DJ mixpult, sampler a efektor do kompaktního zařízení o velikosti 20 x 30 centimetrů. Lze tak snadno přenášet, k čemuž může sloužit i popruh na rameno, který naleznete v příslušenství a upnete do rohů konzole. K jeho plnému využití stačí počítač, zesilovače, reprosoustavy a sluchátka.

Hercules DJ Control MK2 v celé své kráse.

Počítač slouží jako zdroj hudby. V něm je uložena všechna muzika, kterou chcete hrát a zároveň v něm běží potřebný software Virtual DJ. S mixážním pultem ho propojíte pouze USB kabelem. Běžné funkce ovládáte pultíkem, ale pro samply a některé funkce se musíte chopit myši.

DJ Console poslouží i jako zvuková karta, zesilovače se tedy připojují přímo k němu a zvukový čip počítače není potřeba. Konzole disponuje dvojicí vstupů s konektory cinch i jack (lze přepínat mezi režimy linkový/gramofon), dvojicí výstupů na stejných konektorech a zdířky jack 6,3 mm pro připojení mikrofonu a sluchátek. 

Regulovatelný sluchátkový výstup s výběrem monitoringu (jeden či druhý gramofon, společný mix) a regulací hlasitosti. Ta nechybí ani u mikrofonního vstupu, doplněného funkcí TalkOver a diodou poblikávající při signálových špičkách.  

Do zvukových vstupů lze zapojit buďto magnetofon, CD přehrávač, MP3 player, nebo skrze vestavěné RIAA korekční předzesilovače gramofon. Linkové výstupy slouží pro připojení zbytku aparatury, tedy zesilovačů, případně aktivních reprosoustav, nebo hi-fi věže. 

Osazení zadního panelu. Nechybí zemnicí šrouby pro připojení gramofonu a konektor pro externí zdroj napájení. Ten však není potřeba a není ani součástí dodávky - napájení bez problémů obstará i USB port. V případě notebooku však na úkor životnosti baterie.  

Druhý linkový výstup je bohužel spřažen se sluchátkovým výstupem (a jeho přepínáním monitorovaných vstupů) a tak nelze využít pro připojení rekordéru.   

Jak jsme testovali?

Z výše uvedených důvodů se na testování podílela LayDee Jane a De Luks. V první fázi se LayDee s pultíkem seznámila a důkladně prozkoumala jeho funkce a možnosti. Poté si připravila nahrávky a namíchala pro vás set, který reálně demonstruje možnosti DJ Console MK2.

LayDee Jane při práci. Spojení pultíku a notebooku je optimální, především kvůli snadné přenosnosti.

Celý víkend si s pultíkem hrál i De Luks a ze svého pozorování napsal report, který je nedílnou součástí tohoto článku.

K testu jsme použili nový notebook Apple MacBook Pro s procesorem Intel Core Duo, 2 GB RAM a Windows XP a externí 250GB disk Western Digital My Book. Zesilovač, reprosoustavy, sluchátka a gramofon (pouze pro vyzkoušení korekčních RIAA předzesilovačů u vstupů) byl z domácí výbavy LayDee Jane. Alternativně jsme použili i starší desktop Intel Celeron 1,7 GHz, 512 MB RAM, Win XP a i zde běhal pultík i software bez potíží.

Ještě dříve než se pustíme do popisu samotného pultíku, musím zmínit některé okolnosti, podmínky a souvislosti, za kterých testování probíhalo.

Prvotní nedůvěra

DJové se v základě dělí na dva tábory. Na ty, co vyznávají tradiční hodnoty a míchají zásadně z vinylových desek (tzv. maxáčů) a na ty, kteří začali míchat z počítačů, nebo kompaktních disků.

LayDee Jane i De Luks jsou ze staré školy, míchají výhradně z gramofonů a nikdy nebyli moc velcí příznivci náhražek typu FinalScratch či různých mixovacích CD hybridů. Proto k testovanému zařízení zprvu přistupovali s jistou dávkou nedůvěry. Neměla však dlouhého trvání.

„Po dnešku se o osud vinylových desek začínám bát. Dříve jste k hraní potřebovali minimálně jeden mixpult, 2 gramofony a případně 2 CD přehrávače a sluchátka, vše v hodnotě 50 000 – 90 000 Kč. Dnes stačí jeden průměrný počítač a DJ Console MK2.“ povzdech si De Luks ke konci testovacího dne. Ale nepředbíhejme.

Logické rozdělení ovládacích prvků

Na konzoli vidíte dvě zrcadlově shodné části - levou a pravou. Každá má svůj ovladač hlasitosti, možnost nastavení rychlosti skladby, potenciometry pro korekci basů, středů a výšek a jogy (mixovací kolečka) které lze nastavit jak pro brzdění a zrychlování skladby, tak i pro skrečování - stejně jako u gramofonů.

Drobný ale přehledný prostor pro mixování. Díky malým rozměrům však trpí některými ergonomickými neduhy. Geniální je však možnost přiřadit některým prvkům jiné funkce - přeba na "šavli" hlasitosti nastavit kontrolu rychlosti (pitch).

Každá část má dále efektor, kde lze zapnout a vypnout 3 efekty, které si předem nastavíte prostřednictvím počítače. Skladbu či její úsek lze spojit do smyčky na 1, 2 či 4 takty. Samozřejmostí je Cue, Play a další funkce jako MasterTempo (změna rychlosti skladby bez změny tónu) či Fader ... a mnoho dalších. Co pultíku chybí je nastavení vstupní citlivosti (Gain) - to lze udělat jen v počítači, což zrovna v tomto případě praktické není.

Další skvělá věc je malý joystick uprostřed konzole, díky kterému si můžete jednoduše vybírat skladby v menu, aniž by jste museli sahat na myš. Tlačítky pod joystickem si už jen určíte, jestli se skladba má přiřadit do pravé či levé části mixovacího zařízení (jednoho či druhého gramofonu).

Šikovný pomocník je umístěn uprostřed konzole.

První tóny, první skreče

"Samotné mixování nebylo zpočátku vůbec přesné i když jsem se hodně snažil." vzpomíná na první chvíle mixování De Luks.

Celý problém byl v tom, že v nastavení od výrobce je zapnutá funkce „Time stretch“, která se snaží automaticky dorovnávat rychlost bez vlastního zásahu DJe. Tato funkce zatím ale nefunguje jak má a je to bohužel hodně slyšet.

"Po jejím vypnutí jsem nevěřil svým uším. Opravdu se dalo mixovat stejně jako na gramofonech a dokonce díky funkci AutoBeat, která je také přímo na konzoli, jsem nepotřeboval ani sluchátka, protože jedním stisknutím tohoto tlačítka si perfektně srovnáte rychlost obou skladeb!" nadšeně konstatoval De Luks a doplnil: "Nikdy bych nevěřil, že se to někomu povede vymyslet tak, že to opravdu bude fungovat. Takže všichni kdo měli s nastavením rychlosti až do teď problém si můžou oddychnout."

AutoBeat má trochu problémy se složitějšími skladbami - v případě lámaných beatů se obšas nepodaří rychlost srovnat.

Prostředí Virtual DJ je přehledné a praktické. A dle LayDee Jane i velmi pěkné. Výhrady však měli oba DJové k titěrným zobrazovačům uplynutého času (vlevo pod gramofony).

Kdo se vyzná v křivkách znázorňující zvukový záznam, tak dokonce sluchátka nepotřebuje vůbec, protože na monitoru je krásně vidět, kdy přijde první beat. Jogem si nastaví skladbu přesně na začátek, uloží do paměti pomocí Cue a v pravý čas "odpálí" přehrávání.

"Když by mi ještě včera někdo řekl, že lze mixovat bez sluchátek, tak bych mu řekl že je blázen. Ale už to jde!" neskrýval nadšení De Luks.

Kaskadérské kousky

"Já osobně jsem vždy patřil mezi DJe, kteří se s pouhým mixování dvou skladeb nespokojil a rád jsem používal různé samply a efekty. Ani v tomto mě MK2 nezklamala, ba dokonce velmi překvapila!" pokračuje ve zkoumání možností konzole.

V jakékoliv střižně si můžete připravit různé smyčky a nebo samply, které lze jednoduše nahrát do DJ Console MK2. Ta navíc umí každou smyčku automaticky srovnat s beatem skladby, která právě hraje, takže to okamžitě sedí i rytmicky.

"Zažil jsem toho hodně, ale tohle mě posadilo na zadek. Má to celé jen jednu chybu, že ty samply musíte pouštět myší v počítači. Takže na další verzi MK2 bych to velmi ocenil v podobě tlačítek umístěných přímo na konzoli." doplňuje.

Praktická je i možnost nahrát si samply během mixování a MK2 vám je „ořeže“ tak, aby seděly do rytmu. Těm zkušenějším však doporučuji udělat si to raději ručně v nějakém kvalitním audioeditoru.

Menu s dvanácti smyčkami.

Oba DJové nebyli zcela spokojeni s kvalitou efektů, zároveň předpokládají, že to lze vylepšit pomocí budoucích upgradů či pluginů.

Osmero efektů

Pomocí funkce "Backspin" vytvoříte stejný efekt, jako když roztočíte desku pozpátku. "BeatGrid" vytvoří ze zvuků obsažených ve skladbě přechod (break) na 4 doby, navíc ho je možno takřka libovolně nastavit. Dále je tam DJi velmi oblíbený flanger, filter a další efekty.

Určitou nevýhodou je, že na konzoli je možnost tyto efekty pouze vypínat a zapínat.

"Bylo by rozhodně lepší mít ještě možnost u některých efektů plynule měnit jejich hodnoty a poměr přímo na konzoli." shodují se oba DJové.

"Mě, jakožto DJi hrajícího z desek, se ještě líbila další maličkost a to zobrazení celé skladby graficky takovým úzkým proužkem (pod gramofonem), kde je vidět kdy přijde pasáž bez beatů, stejně jako je to čitelné na gramofonové desce. Čím tmavší odstín, tím méně dynamiky v nahrávce a naopak." liboval si De Luks.

Trocha kritiky

Jako každé elektronické zařízení má i DJ Console MK2 určité zápory. Mezi ty nejdůležitější patří příliš velká citlivost, příliš malá velikost a ne zcela optimální umístění jogu - což je alfa i omega mixování.

Umístění a provedení jog kolečka není rozhodně optimální.

"Při mixování jsem o něj častokrát zavadil a tím si rozhodil mix. Když jsem chtěl skladby vyrovnat, musel jsem tak činit opravdu velice citlivě a velmi jemnými pohyby prstů, což si v klubu neumím moc dobře představit. Jog bych udělal mnohem větší a to i na úkor velikosti celé konzole a měl by v něm být cítit nějaký odpor." shruje největší nedostatek konzole De Luks.

Jog však neklade odpor takřka žádný a dokonce má solidní rotační setrvačnost. Což je během mixování značně nepříjemné.

Na konci party hotové CD

Co jistě každý ocení je možnost si celý set nahrát přímo během hraní - stačí ve Virtual DJ spustit záznam. Ten probíhá do souboru WAV, přičemž lze využít i některý z komprimovaných formátů. Musíte však použít externí kodéry.

Ihned po zkončení nahrávky lze mix rovnou vypálit na CD. Takže až někde v klubu dohrajete, můžete hned obdarovat čerstvým setem nějakého vašeho fanouška.

Kvalita záznamu lze ošetřit zabudovaným limitérem, takže nehrozí tiché nebo naopak přebuzené pasáže. Vyplatí se to především při použití mikrofonu s funkcí TalkOver. Během ní je ztlumena hudba, aby bylo rozumět hlasu.

Před začátkem záznamu můžete zvolit, zda chcete nahrávat zvuk, zvuk s mikrofonem, nebo samotný mikrofon.

"Možná bych chtěl už moc, ale já bych ještě uvítal možnost celý set před vypálením natrackovat." trochu si vymýšlí De Luks.

Pod kabátkem

Samozřejmě jsme se podívali i do útrob přístroje. V pultíku naleznete celkem tři desky tištěných spojů, propojených plochými kablíky s konektory.

Na obrázku vidíte spodní díl pultíku, kde se nachází hlavní deska s řízením a zpracováním zvuku a deska čelního panelu. Zvukové čipy jsou od společnosti Cirrus Logic.

Vrchní díl tvoří jedna deska tištěných spojů, na které jsou připojeny všechny ovladače, tlačítka a potenciometry. "Šavle" (lineární potenciometry) jsou přišroubovány zvlášť a připojeny kabely - je proto možné je snadněji vyměnit v případě jejich poruchy.

Final countdown

"Pokud výrobce DJ Console MK2 udělá zvukově kvalitnější a trochu profesionálnější verzi tohoto zařízení, tak, ač se slzou v oku, dám své vinylové desky do sklepa, prodám gramofony i s mixpultem a budu jen čekat na nějaký internetový server typu „iTunes“, kde si budu moci legálně stáhnout svou oblíbenou klubovou muziku. S takovouto kombinací už může být DJem opravdu každý. Stačí mít laptop, DJ Console MK2 a připojení k internetu." uzavírá testovací session Dj De Luks.

Hercules DJ Control MK2 nás velmi mile překvapil. Za cenu 6 377 Kč nabízí takřka kompletní DJ výbavu s mnoha funkcemi a možnostmi. Pro amatérské využití je zcela dostatečná i zvuková kvalita.

Zkušební mix, který LayDee Jane na pultíku DJ Console MK2 vytvořila exkluzivně pro čtenáře Technet.cz, si můžete poslechnout zde

LayDee Jane a De Luksovi velmi děkuji za perfektní a příjemnou spolupráci. 


Přístroj k testování zapůjčil internetový obchod Azasoft.cz 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prodam hercules dj console

(libor, 17. 2. 2007 15:46)

prodam Hercules DJ console cena: 2500
blacks@seznam.cz